Kızılören.NET / Anılar Sayfası

SELİNDA’NIN HİKAYESİ

            I. BÖLÜM 

 

            Ben burada size gerçek yaşanmış bir hikayeden bahsedeceğim.Hikayenin kahramanı bir bayan; adı Selinda.          

            Selinda ,her genç kız gibi güzel mi güzel, alımlı bir kız.Babası memur, annesi ev hanımı Selinda 3 kardeşten en küçüğü.

            Selinda, İlkokul, ortaokul derken liseye gidiyor. Çok güzel bir genç kız oluyor, büyüyor serpiliyor, evlenmeye hazır bir genç kız adayı oluyor.Selinda, gönlünü birisine kaptırıyor, ona sevdalanıyor.O, biriside mahallenin yağız delikanlısı Ahmet. Ahmet te Selinda’yı seviyor.Ama ne sevgi onlar okul çıkışı buluşuyorlar, hafta sonu buluşuyorlar, elele, kol kola geziyorlar.Günler böyle geçiyor ve lise bitiyor.           

          İ ki genç evlenmeye karar veriyorlar.Ahmet’in ailesi gelip Selinda’yı .Allah’ın emri Peygamberin kavli ile  oğulları Ahmet’e istiyorlar. Selinda’nın da sevdiğini bildikleri için ailesi olur diyor  ve söz kesiliyor. Tatlı,nişan, düğün derken Selinda ve Ahmet evleniyorlar.Onlar çok mutlu her evlenen çift gibi gözlerinin içi gülüyor. Selinda ,hamile kalıyor 9 ay sonra nur topu gibi bir oğlu oluyor.Oğlunun adını Murat koyuyorlar.Murat, aileye ikinci bir mutluluk getiriyor.Murat bebek seviliyor, Selinda anneliğin tadını, Ahmet’te babalığın tadını çıkartıyorlar.Murat bebek artık okul çağına gelmiş bir küçük delikanlı oluyor.

          Ama ailede huzursuzluklar başlıyor.Ahmet,her şeye kızan, sürekli bağıran, eşini sürekli horlayan bir koca oluyor.Selinda’nın ufacık bir hatasında onu dövüyor ve hırpalıyor.Eski sevgilerinden eser kalmamıştı. Selinda bu aile içi geçimsizliği kimselere anlatamıyor ve hep içine atıyordu. Huzursuzluk ve geçimsizlik yıllarca sürüyor. Selinda yıllarca göz yaşı döküyor.Eski yaşamış olduğu sevgisini düşünüyor neydi o günler ne güzel günlerdi.Şimdi o sevgiden eser kalmadı diye düşünüyor.Ahmet boşanmak istiyor çünkü hayatında başka birisi var ama Selinda yaklaşmıyor.Oğlunu  Murat’ını düşünüyor.  Ama gün geçtikçe şiddet büyüyor.Selinda bu süre zarfında sinir krizleri geçiriyor; bayılmalar başlıyor, artık evle ve çocuğuyla bile ilgilenemiyor.Ailesi huzursuzluğun farkında ama Selinda’yı boşanmaya razı edemiyorlar hatta alıp kendi evlerine götüremiyorlar.Selinda oğlu Murat’ı bir daha görememekten korktuğu için hiç bir şeyi kabul etmiyor.Selinda’yı babası alıp bu rahatsızlıklar neden oluyor diye doktora götürüyor.Doktorun sözü babayı şok ediyor.”Kızınız şizofreni hastası”, diyor. Aile çok üzülüyor kızlarını alıp kendi evlerine getiriyorlar.Selinda’yı tedavi ettirmek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar ama ne çare,çare bulamıyorlar.Artık Selinda şizofreni hastasıdır.

           Ahmet hemen arkasından şizofreni hastası diye Selinda’yı boşuyor. Murat’ı asla annesine göstermiyor “senin annen deli bir kadın” diyor.Selinda’nın  hastalığı yetmezmiş gibi birde Murat’ın hasretliği içini kor gibi yakıyor ve hastalığı ilerledikçe ilerliyor.Artık Selinda kronik bir şizofreni hastası oluyor.Ne yaptığını ve ne konuştuğunu bilmiyor.Yaşıyor ama bir ruh misali yaşıyor.İlaçlarını içmiyor kimseyle konuşmuyor hep aynı noktaya boşluğa bakan bir kişi oluyor.Yazık oldu Selinda’ya. Dünyalar güzeli kadın ne hale geldi görünüşü insanları korkutuyor ondan uzaklaştırıyor.Hastalığa yeni yakalandığında anne ve babası belirli aralıklarla ölüyor. Selinda artık yalnız. Ama Selinda’ya birilerinin sahip çıkması ona bakması gerek.Ve bu kişi dayısının hanımı oluyor.Saime hanım Selinda’nın her şeyi ile ilgileniyor.Doktora götürüyor ,yemek yediriyor,banyo yaptırıyor Selinda artık bir çocuk gibi ama o halinde bile Murat diyor. Aradan 12 yıl geçiyor  Murat artık genç bir delikanlı oluyor fakat bir gün bile annesini  arayıp sormuyor.

            Selinda’nın esas hikayesi burada başlıyor.

 

 

            II. BÖLÜM

 

            Selinda artık kronik bir şizofreni hastası.Yardıma muhtaç sessiz sedasız kimseye zararı olmayan birisi oluyor.Bu arada yardımı seven düşkünlere el uzatan bir kadın ortaya çıkıyor ve kadının adı Ayşe. Ayşe hanım Selinda’nın her şeyi ile ilgileniyor.İlacından doktoruna,gıdasından parasına her şeyi ile ilgilenen birisi.Artık Selinda rahat, hasta ama en azından ihtiyaçları bir şekilde karşılanıyor.Aradan 2 yıl geçiyor insanları şok eden bir şey duyuluyor. Selinda, hamile.Olamaz! bu ne biçim bir iş, o hasta o gariban ona kimin eli uızanır. Bu kötülüğü ona kim yapar.İnsanlar bu kadar mı vicdansız olur. Oluyor işte Selinda 3 aylık hamile çıkıyor.Selinda’ya bu kötülüğü yapan başka bir komşu oğlu oluyor.Şarhoş sarhoş Selinda’nın kanına giriyor. Selinda hamile olduğunun farkında bile değil.Ayşe hanım ve yengesi doktora götürüyorlar fakat çok geç kalınmış kürtaj olamaz diyor,kontrol sonucu bebeğin çok sağlıklı olduğunu söylüyor doktor.Yapacak bir şey yok artık doğum bekleniyor. Selinda perişan kendisine bakamayan çocuğa nasıl baksın kalkıp oturamıyor kansız kalıyor. Selinda 8. aya giriyor karnı büyüyor.Doktora götürülüyor Selinda bebek için baktırılıyor bebek çok sağlıklı ama Selinda perişan. Bu sırada Selinda’nın bu durumundan sosyal hizmetler il müdürlüğü haberdar oluyor.Bebek doğar doğmaz alınıp yurda yerleştirilecek kararı alınıyor.

          Bir gün Ayşe hanım işinde çalışırken bir kadın giriyor içeriye. Bu kadın yanlışlıkla geliyor. Aslında Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünü arıyor. Karı koca sağır ve dilsiz olan yeğenine bebek almak evlatlık edinmek için müracaat etmek istiyorlar.Fakat yanlışlıkla geldiklerini anlamış oluyorlar.Ayşe hanım hemen olaya el atıyor o kişileri soruyor araştırıyor.Karıkoca sağır ve dilsiz ama varlıklı bir aile olduklarını öğreniyor.”bizde bir bebek var” diyor. Ve Selinda’yı o insanlara başından sonuna kadar anlatıyor.O kişiler çok mutlu, seviniyorlar.Ayşe hanım  yenge ile onları karşı karşıya getiriyor.Konuşuyorlar anlaşıyorlar.Bebek doğar doğmaz onlara verilecek kararı alınıyor.Ayşe hanım işi sıkı tutuyor her iki tarafı da idare ediyor. Evet burada sözü dinlenen tek kişi Ayşe hanım oluyor.Ayşe hanım ve yenge sevinçli nedeni ise çocuk doğduğu zaman bir ev ortamında büyüyecek,sıcak bir yuvada her çocuk gibi anne ve babalı büyüyecek.Bir çocuğu doğurmak değil bakıp büyütmek önemli olan. Ayşe hanım  Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile devreye giriyor bebeği bir aileye evlatlık vereceklerini söylüyor , müdürlük olur diyor.

         Doğum anı geliyor Selinda hastaneye yatırılıyor.Başında yengesi, Ayşe hanım, İl müdürlüğünden bir görevli ve bebeği almak isteyen aile bekliyorlar.Selinda doğum odasında ameliyata alınıyor sezeryanla doğum oluyor.Nur topu gibi bir erkek çocuk dünyaya geliyor.Herkes mutlu mu acaba ! Hayır hüzün çöküyor  herkesin içine.Garip bir olay, acı bir olay yaşananlar.Selinda odasına alınıyor kendine gelmesi bekleniyor.Bebek doğduktan sonra aileye teslim ediliyor.Bebeği alıp evlerine gidiyorlar artık bebek onların.Bebeğe isim koyuyorlar adı Mert oluyor.Selinda hastaneden çıkartılıyor evine götürülüyor hiçbir şeyin farkında değil, ne doğumun ne bebeğin.Yengesi Selindayı iyileştiriyor.Diğer taraftan bebek emin ellerde büyüyor.Ayşe hanım çocuğun velayeti ile ilgileniyor.Dava açılıyor bebek o aileye resmen evlatlık veriliyor.Mert artık yurtta büyümeyecek anneli babalı büyüyecek her çocuk gibi.Ayşe hanım Mert in manevi annesi oluyor onu ziyarete gidiyor.Dünya tatlısı bir bebek öpmeye koklamaya kıyamazsınız.

          Mert şu an İlkokul 1.sınıf öğrencisi.Küçük bir delikanlı.Selinda ise hala şizofreni hastası .Selinda Merti , Mert Selinda’yı bilmiyor. Murat ise askere gitti, bu güne kadar  annesini hiç arayıp sormadı. Eşi başka birisi ile yıllar önce evlendi.Yenge ve Ayşe hanım Selinda’nın bakımı konusunda hala yardımlara devam ediyorlar. Selinda’nın hayatı acı da olsa devam ediyor ve edecekte…

 

 

DİPNOT:  SEVGİLİ HEMŞERİLERİM DİYECEKSİNİZ BU YAZININ KIZILÖREN İLE ALAKASI NEDİR? BU OLAYI YAŞAYAN SELİNDA’NIN KIZILÖREN İLE UZAKTAN YAKINDAN ALAKASI YOK , OLAYIN İÇİNDE BİR KIZILÖRENLİ OLARAK BEN AYŞE ADI İLE GEÇEN KIZILÖRENLİYİM GERÇEKTEN YARDIMA MUHTAÇ OLAN BİRİNE YARDIMIM DOKUNDĞU İÇİN MUTLU OLDUM. BENİM İÇİN İLGİNÇ BİR ANIYDI YAKINDAN TAKİP ETTİĞİM, ANILAR BÖLÜMÜ YAYINLANDIĞI İÇİN BUNU DA BEN < KANFUR> (NB)  NİCKİ İLE GÖNDERMEKTEN  SAKINCA GÖRMÜYORUM.

uggs sko louis vuitton oslo nike sko polo ralph lauren dame louis vuitton norge oakley norge parajumpers norge oakley briller polo ralph lauren salg moncler jakke ray ban solbriller canada goose norge ray ban norge woolrich jakke parajumpers salg

cheap uggs canada ralph lauren canada cheap ugg boots canada polo ralph lauren canada belstaff uk belstaff jacket woolrich sale woolrich uk belstaff sale hollister sydney hollister australia